| Manufacturer Part Number: | FMP300FRF73-10K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 10K OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300FRF73-10K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300FRF73-10K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300FRF73-10K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300FRF73-10K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300FRF73-10K is new and unused, you can buy FMP300FRF73-10K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300FRF73-10K.
| MKP1839151634 | 510pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm) | MKP1839151634.pdf | |
| 219-3-1REC5-38284-15 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-3-1REC5-38284-15.pdf | |
| 71V67602S133PFGI | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP | 71V67602S133PFGI.pdf | |
| BQ24316DSJT | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 12-VSON (4x3) | BQ24316DSJT.pdf | |
| S-13A1H1J-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.85V 1A 6-HSOP | S-13A1H1J-E6T1U3.pdf | |
| VE-B1H-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VE-B1H-IW-F3.pdf | |
| RER50F28R0RCSL | RES CHAS MNT 28 OHM 1% 20W | RER50F28R0RCSL.pdf | |
| RC0402FR-073K3L | RES SMD 3.3K OHM 1% 1/16W 0402 | RC0402FR-073K3L.pdf | |
| EMM43DRUN | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | EMM43DRUN.pdf | |
| C48-16R10-5S-102 | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | C48-16R10-5S-102.pdf | |
| TVS07RK-25-61S | 61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVS07RK-25-61S.pdf | |
| SSQ-119-02-T-D | 38 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | SSQ-119-02-T-D.pdf | |
| AA2512JK-071K1L | RES SMD 1.1K OHM 5% 1W 2512 | AA2512JK-071K1L.pdf |