| Manufacturer Part Number: | FMP200JR-52-68K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 41510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 68K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP200JR-52-68K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP200JR-52-68K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP200JR-52-68K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP200JR-52-68K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP200JR-52-68K is new and unused, you can buy FMP200JR-52-68K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP200JR-52-68K.
| SKA330M050 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.47 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SKA330M050.pdf | |
| M39003/03-0307/HSD | 330µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/03-0307/HSD.pdf | |
| GSM11DRXI | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | GSM11DRXI.pdf | |
| IPD100N06S403ATMA2 | MOSFET N-CH 60V 100A TO252-3-11 | IPD100N06S403ATMA2.pdf | |
| V110B36C150BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V110B36C150BN3.pdf | |
| BQ26150EVM-001 | BQ26150 bqSECURE™ Series Interface, Anti Tamper and Security Evaluation Board | BQ26150EVM-001.pdf | |
| TPS54291EVM-431 | TPS54291 SWIFT™ DC/DC, Step Down 2, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | TPS54291EVM-431.pdf | |
| PHG.2B.314.CLLD92Z | 14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PHG.2B.314.CLLD92Z.pdf | |
| 0395132902 | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395132902.pdf | |
| CRCW04021K20JNTD | RES SMD 1.2K OHM 5% 1/16W 0402 | CRCW04021K20JNTD.pdf | |
| CRCW020134K0FKED | RES SMD 34K OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW020134K0FKED.pdf | |
| 743C043105JP | RES ARRAY 2 RES 1M OHM 1008 | 743C043105JP.pdf |