| Manufacturer Part Number: | FMP200JR-52-27K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 27K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP200JR-52-27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP200JR-52-27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP200JR-52-27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP200JR-52-27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP200JR-52-27K is new and unused, you can buy FMP200JR-52-27K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP200JR-52-27K.
| MA301A222GAA | 2200pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm) | MA301A222GAA.pdf | |
| MKP385333040JC02W0 | 0.033µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | MKP385333040JC02W0.pdf | |
| CTZ3E-10B-B | 1.5 ~ 10pF Trimmer Capacitor 25V Top Adjustment Surface Mount Rectangular - 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CTZ3E-10B-B.pdf | |
| GSC40DREN | CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET | GSC40DREN.pdf | |
| MAX5152BCEE+ | 13 Bit Digital to Analog Converter 2 16-QSOP | MAX5152BCEE+.pdf | |
| OKX2-T/16-W5N-C | CONV DC/DC SIP 52.8W .75-3.6VOUT | OKX2-T/16-W5N-C.pdf | |
| VI-B4N-CW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-B4N-CW-F4.pdf | |
| TQ2SA-L-1.5V-X | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | TQ2SA-L-1.5V-X.pdf | |
| BTFW28P-3SSTE1LF | 28 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Tin | BTFW28P-3SSTE1LF.pdf | |
| 3-1747052-2 | GIC7.92 2POS_HDR ASS'Y RED KEYIN | 3-1747052-2.pdf | |
| 95182-110HLF | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 95182-110HLF.pdf | |
| RG1005P-5492-W-T1 | RES SMD 54.9K OHM 1/16W 0402 | RG1005P-5492-W-T1.pdf | |
| CMF552K8000FKEA | RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF552K8000FKEA.pdf | |
| OF182JE | RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL | OF182JE.pdf |