| Manufacturer Part Number: | FMP200JR-52-240K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 21510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 240K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP200JR-52-240K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP200JR-52-240K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP200JR-52-240K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP200JR-52-240K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP200JR-52-240K is new and unused, you can buy FMP200JR-52-240K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP200JR-52-240K.
| EEM08DTMN-S189 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | EEM08DTMN-S189.pdf | |
| SIT9001AIT13-25D5-50.00000T | OSC XO 2.5V 50MHZ SD -1.0% | SIT9001AIT13-25D5-50.00000T.pdf | |
| SAA7706H/N107,557 | IC CAR RADIO DSP 80-QFP | SAA7706H/N107,557.pdf | |
| MOC8021 | Optoisolator Darlington Output 5300Vrms 1 Channel 6-DIP | MOC8021.pdf | |
| VE-B5W-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-B5W-EY-F4.pdf | |
| ACC28DREI | CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET | ACC28DREI.pdf | |
| CTV07RF-13-32S-S3AD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RF-13-32S-S3AD.pdf | |
| 903-653J-51PX | SMB Connector Jack, Male Pin 50 Ohm Through Hole Solder | 903-653J-51PX.pdf | |
| SL-109-G-11 | 9 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | SL-109-G-11.pdf | |
| 1756500000 | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1756500000.pdf | |
| 4816P-T01-121LF | RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC | 4816P-T01-121LF.pdf | |
| CF2JT47R0 | RES 47 OHM 2W 5% CARBON FILM | CF2JT47R0.pdf |