| Manufacturer Part Number: | FMP200JR-52-200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 109010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 200K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP200JR-52-200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP200JR-52-200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP200JR-52-200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP200JR-52-200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP200JR-52-200K is new and unused, you can buy FMP200JR-52-200K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP200JR-52-200K.
| RBM22DSUS | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | RBM22DSUS.pdf | |
| 416F38035ILR | 38MHz ±30ppm Crystal 12pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F38035ILR.pdf | |
| ISC1210ERR10K | 100nH Shielded Wirewound Inductor 450mA 500 mOhm Max 1210 (3225 Metric) | ISC1210ERR10K.pdf | |
| VI-2TP-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VI-2TP-CV-S.pdf | |
| AHA10BJB-91R | RES CHAS MNT 91 OHM 5% 100W | AHA10BJB-91R.pdf | |
| EMM28DKKI | CONN EDGECARD 56POS .156 WW | EMM28DKKI.pdf | |
| MS3100F18-9PZ | ER 7C 5#16 2#12 PIN RECP WALL | MS3100F18-9PZ.pdf | |
| 0901522316 | 16 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0901522316.pdf | |
| CRCW12104R22FKEA | RES SMD 4.22 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12104R22FKEA.pdf | |
| RT0805BRB076K98L | RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRB076K98L.pdf | |
| PWR6327W1500J | RES SMD 150 OHM 5% 3W 6327 | PWR6327W1500J.pdf | |
| EXB-34V181JV | RES ARRAY 2 RES 180 OHM 0606 | EXB-34V181JV.pdf | |
| CMF5560K400FHEB70 | RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5560K400FHEB70.pdf |