| Manufacturer Part Number: | FMP200JR-52-15K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP200JR-52-15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP200JR-52-15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP200JR-52-15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP200JR-52-15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP200JR-52-15K is new and unused, you can buy FMP200JR-52-15K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP200JR-52-15K.
| KY16VB392M16X25LL | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KY16VB392M16X25LL.pdf | |
| K182K15X7RK53H5 | 1800pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K182K15X7RK53H5.pdf | |
| SR155A7R5DAAAP1 | 7.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR155A7R5DAAAP1.pdf | |
| HBC13DRTH-S734 | CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD | HBC13DRTH-S734.pdf | |
| 2510-80H | 220µH Unshielded Inductor 38mA 32 Ohm Max 2-SMD | 2510-80H.pdf | |
| PTHF75R-50SM | 75µH Shielded Toroidal Inductor 3.47A 50 mOhm Max Nonstandard | PTHF75R-50SM.pdf | |
| ADP1974ARUZ-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | ADP1974ARUZ-R7.pdf | |
| S-1122B52MC-L9LTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.2V 150mA SOT-23-5 | S-1122B52MC-L9LTFU.pdf | |
| 97-3100A18-11S | AB 5C 5#12 PIN RECP | 97-3100A18-11S.pdf | |
| PT02A16-23SW | PT 23C 22#20 1#16 SKT RECP | PT02A16-23SW.pdf | |
| 937-SP-361010-K2-A161 | Plug Modular Connector 10p10c (RJ50) Position Shielded IDC | 937-SP-361010-K2-A161.pdf | |
| 28-6503-21 | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | 28-6503-21.pdf | |
| TNPW060330R1BEEA | RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW060330R1BEEA.pdf | |
| ERG-3SJ510 | RES 51 OHM 3W 5% AXIAL | ERG-3SJ510.pdf | |
| AC01000004708JACCS | RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL | AC01000004708JACCS.pdf |