| Manufacturer Part Number: | FMP200JR-52-150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 26510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 150K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP200JR-52-150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP200JR-52-150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP200JR-52-150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP200JR-52-150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP200JR-52-150K is new and unused, you can buy FMP200JR-52-150K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP200JR-52-150K.
| MKP385619016JPP4T0 | 19µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm) | MKP385619016JPP4T0.pdf | |
| GCB80DYRQ | CONN CARD EXTEND .050" 80POS | GCB80DYRQ.pdf | |
| 744311022 | 220nH Shielded Wirewound Inductor 21A 1.1 mOhm Nonstandard | 744311022.pdf | |
| ISL3179EIBZ-T7A | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL3179EIBZ-T7A.pdf | |
| VE-B0J-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-B0J-EX-S.pdf | |
| VI-25M-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VI-25M-EW-F2.pdf | |
| TPS74801EVM-177 | TPS74801 1 - Single Channels per IC Positive Adjustable Linear Voltage Regulator Evaluation Board | TPS74801EVM-177.pdf | |
| HL2-L-AC115V | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 115VAC Coil Socketable | HL2-L-AC115V.pdf | |
| CRM1206-FX-5R11ELF | RES SMD 5.11 OHM 1% 1/2W 1206 | CRM1206-FX-5R11ELF.pdf | |
| CTV07RF-15-55SA-S25 | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RF-15-55SA-S25.pdf | |
| TNM6U16-0019P1L | 19 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | TNM6U16-0019P1L.pdf | |
| KJA0T13W98PAL | 10 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJA0T13W98PAL.pdf | |
| 0395177308 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395177308.pdf | |
| LCD2-12F-Q | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 2 AWG 1/2 Stud | LCD2-12F-Q.pdf | |
| RMCP2010FT82K5 | RES SMD 82.5K OHM 1% 1W 2010 | RMCP2010FT82K5.pdf |