| Manufacturer Part Number: | FMP200JR-52-12K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 12K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP200JR-52-12K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP200JR-52-12K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP200JR-52-12K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP200JR-52-12K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP200JR-52-12K is new and unused, you can buy FMP200JR-52-12K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP200JR-52-12K.
| 251R15S200JV4E | 20pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 251R15S200JV4E.pdf | |
| F339X141533MFP2B0 | 0.15µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | F339X141533MFP2B0.pdf | |
| JANTXV1N6117AUS | TVS DIODE 22.8VWM BSQMELF | JANTXV1N6117AUS.pdf | |
| GBM24DCSN | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | GBM24DCSN.pdf | |
| MEM2012S201RT001 | LC (T-Type) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel 250mA 0805 (2012 Metric), 3 PC Pad | MEM2012S201RT001.pdf | |
| 103R-101MS | 100nH Unshielded Inductor 650mA 230 mOhm Max 2-SMD | 103R-101MS.pdf | |
| EFM8BB31F32G-A-QSOP24 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QSOP | EFM8BB31F32G-A-QSOP24.pdf | |
| 74LVTH652WM | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | 74LVTH652WM.pdf | |
| REM10-483.3S/A | CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT | REM10-483.3S/A.pdf | |
| HIG-MAC-SC-U3 | Lattice Programmable Products LatticeCORE™ License | HIG-MAC-SC-U3.pdf | |
| 1437440-2 | RELAY TIME DELAY | 1437440-2.pdf | |
| RJHSE538N02 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE538N02.pdf | |
| 78548-204HLF | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 78548-204HLF.pdf | |
| 3-87961-9 | 80 MODII HORZ DR CE 100CL/115 | 3-87961-9.pdf | |
| NA15508100J0G | 15 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole | NA15508100J0G.pdf |