| Manufacturer Part Number: | FMP200FRF52-390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 11510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390K OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP200FRF52-390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP200FRF52-390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP200FRF52-390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP200FRF52-390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP200FRF52-390K is new and unused, you can buy FMP200FRF52-390K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP200FRF52-390K.
| ECW-FA2J474JB | 0.47µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.717" L x 0.394" W (18.20mm x 10.00mm) | ECW-FA2J474JB.pdf | |
| M39003/03-0261/HSD | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/03-0261/HSD.pdf | |
| RBM22DSXN | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | RBM22DSXN.pdf | |
| 346-070-541-802 | CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN | 346-070-541-802.pdf | |
| Z8F0811PH020EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0811PH020EC.pdf | |
| S-80931CNPF-G81TFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80931CNPF-G81TFG.pdf | |
| H3CR-A-301 AC24-48/DC12-48 | Programmable (Multi-Function) Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.1 Sec ~ 600 Hrs Delay 5A @ 250VAC Socket | H3CR-A-301 AC24-48/DC12-48.pdf | |
| RT0402FRE07442RL | RES SMD 442 OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE07442RL.pdf | |
| GTCL030F40-73P-B30 | GT 61C 61#16 PIN RECP WALL RM | GTCL030F40-73P-B30.pdf | |
| 1-100411-8 | 18 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 1-100411-8.pdf | |
| HRG3216Q-18R2-D-T5 | RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216Q-18R2-D-T5.pdf | |
| M55342K12B47B0RWS | RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 | M55342K12B47B0RWS.pdf | |
| Y1635V0008QQ9R | RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC | Y1635V0008QQ9R.pdf |