| Manufacturer Part Number: | FMP100JR-52-68K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 68K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP100JR-52-68K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP100JR-52-68K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP100JR-52-68K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP100JR-52-68K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP100JR-52-68K is new and unused, you can buy FMP100JR-52-68K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP100JR-52-68K.
| USR1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1A220MDD.pdf | |
| MXLP5KE10AE3 | TVS DIODE 10VWM 17VC DO41 | MXLP5KE10AE3.pdf | |
| BYWE29-100-E3/45 | Diode Standard 100V 8A Through Hole TO-220AC | BYWE29-100-E3/45.pdf | |
| DSPIC33EP32GS502T-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EP32GS502T-I/MM.pdf | |
| 74HC166PW,112 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP | 74HC166PW,112.pdf | |
| XC6123A520MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A520MR-G.pdf | |
| RT9025-18GSP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 1.8V, 0.8 V ~ 5 V 2A 8-SOP-EP | RT9025-18GSP.pdf | |
| 132173 | SMA Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | 132173.pdf | |
| 1-1337472-0 | TNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Square Flange Solder Cup | 1-1337472-0.pdf | |
| FX6-100S-0.8SV2(92) | 100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | FX6-100S-0.8SV2(92).pdf | |
| RT2512CKB07100KL | RES SMD 100K OHM 0.25% 3/4W 2512 | RT2512CKB07100KL.pdf | |
| 9C06031A2051FKHFT | RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603 | 9C06031A2051FKHFT.pdf | |
| YC162-FR-07976KL | RES ARRAY 2 RES 976K OHM 0606 | YC162-FR-07976KL.pdf |