| Manufacturer Part Number: | FMP100JR-52-47K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 129010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 47K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP100JR-52-47K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP100JR-52-47K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP100JR-52-47K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP100JR-52-47K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP100JR-52-47K is new and unused, you can buy FMP100JR-52-47K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP100JR-52-47K.
| BK/HN-5 | FUSE HOLDER CART 250V 5A PCB | BK/HN-5.pdf | |
| CES520,L3F | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA ESC | CES520,L3F.pdf | |
| P1812R-103G | 10µH Unshielded Inductor 550mA 608 mOhm Max Nonstandard | P1812R-103G.pdf | |
| 8N3QV01EG-1020CDI | VCXO IC 106.25MHz, 125MHz, 156.25MHz, 212.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-1020CDI.pdf | |
| AT27BV040-12VI | IC OTP 4MBIT 120NS 32VSOP | AT27BV040-12VI.pdf | |
| XPGBWT-01-0000-00FC4 | LED Lighting XLamp® XP-G2 White, Neutral 4100K 2.9V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPGBWT-01-0000-00FC4.pdf | |
| RMCF1210FT4K53 | RES SMD 4.53K OHM 1% 1/3W 1210 | RMCF1210FT4K53.pdf | |
| CTVS07RF-23-53BA | CTV 53C 53#20 SKT J/N RECP | CTVS07RF-23-53BA.pdf | |
| 3-641219-6 | 6 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22 AWG | 3-641219-6.pdf | |
| OSTYK51509330 | 9 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK51509330.pdf | |
| OSTYK60312130 | 12 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK60312130.pdf | |
| TNPW251221K0BETG | RES SMD 21K OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW251221K0BETG.pdf |