| Manufacturer Part Number: | FMP100JR-52-27K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 27K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP100JR-52-27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP100JR-52-27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP100JR-52-27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP100JR-52-27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP100JR-52-27K is new and unused, you can buy FMP100JR-52-27K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP100JR-52-27K.
| RMM25DRSH-S288 | CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND | RMM25DRSH-S288.pdf | |
| STP160N3LL | MOSFET N-CH 30V 120A TO-220AB | STP160N3LL.pdf | |
| 106-472G | 4.7µH Unshielded Inductor 200mA 2.3 Ohm Max 2-SMD | 106-472G.pdf | |
| MP-3014-2100-65-70 | LED Lighting MP-3014 White, Cool 6500K 6.3V 80mA 110° 2-SMD, No Lead | MP-3014-2100-65-70.pdf | |
| V72A8H300BL | CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W | V72A8H300BL.pdf | |
| KPT01F12-10PW | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | KPT01F12-10PW.pdf | |
| CTVS07RF-23-21SB-LC | CTV 21C 21#16 SKT J/N RECP | CTVS07RF-23-21SB-LC.pdf | |
| DF1BZ-6P-2.5DS | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Tin | DF1BZ-6P-2.5DS.pdf | |
| 79425-454HLF | 54 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 79425-454HLF.pdf | |
| VI11215200J0G | 11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | VI11215200J0G.pdf | |
| RG2012N-432-C-T5 | RES SMD 4.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012N-432-C-T5.pdf | |
| 4310R-101-124LF | RES ARRAY 9 RES 120K OHM 10SIP | 4310R-101-124LF.pdf | |
| CPCC1024R00KE66 | RES 24 OHM 10W 10% RADIAL | CPCC1024R00KE66.pdf |