| Manufacturer Part Number: | FMP100JR-52-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 270K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP100JR-52-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP100JR-52-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP100JR-52-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP100JR-52-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP100JR-52-270K is new and unused, you can buy FMP100JR-52-270K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP100JR-52-270K.
| VJ0805D6R2DLXAJ | 6.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D6R2DLXAJ.pdf | |
| VJ0402D120FLXAC | 12pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D120FLXAC.pdf | |
| 09051486920 | DIN-POWER E048SMC-3 0C1-2 CTI > | 09051486920.pdf | |
| 02021602013 | DIN-SIGNAL HARBUS64-160FP-13 0C1 | 02021602013.pdf | |
| 5580302007F | LED Panel Indicator Yellow Diffused 60° 5V 12mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Wire Leads - 14" (355.60mm) | 5580302007F.pdf | |
| DTS26W11-98JA | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | DTS26W11-98JA.pdf | |
| T 3477 000 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | T 3477 000.pdf | |
| 189-025-613R491 | 25, 25 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins Connector, Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder | 189-025-613R491.pdf | |
| OSTTJ020150 | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | OSTTJ020150.pdf | |
| 0399300413 | 13 Position Terminal Block Plug, Barrier Strip 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0399300413.pdf | |
| MRS25000C6199FCT00 | RES 61.9 OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C6199FCT00.pdf |