| Manufacturer Part Number: | FMP100JR-52-18K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 18K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP100JR-52-18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP100JR-52-18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP100JR-52-18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP100JR-52-18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP100JR-52-18K is new and unused, you can buy FMP100JR-52-18K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP100JR-52-18K.
| VS-ST103S04PFL0P | SCR 400V 165A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94) | VS-ST103S04PFL0P.pdf | |
| MPS2222RLRM | TRANS NPN 30V 0.6A TO-92 | MPS2222RLRM.pdf | |
| 1511A35W3 | LED Lamp Replacement White Clear Wedge 24V T - 1 3/4 | 1511A35W3.pdf | |
| VI-24F-EV | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VI-24F-EV.pdf | |
| VE-2W0-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VE-2W0-IX-F4.pdf | |
| ABM08DTBD-S664 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 | ABM08DTBD-S664.pdf | |
| PT06SE14-19S-531 | PTSE 19C 19#20 SKT PLUG | PT06SE14-19S-531.pdf | |
| AIT6E36-10SC | ER 48C 48#16 SKT PLUG | AIT6E36-10SC.pdf | |
| L717TWP3W3PC744 | COMBO D SUB 3W3 | L717TWP3W3PC744.pdf | |
| 936166-2 | 10 Positions Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 936166-2.pdf | |
| 960129-7102-AR | 29 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 960129-7102-AR.pdf | |
| RG2012P-9310-W-T5 | RES SMD 931 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012P-9310-W-T5.pdf | |
| CRCW060369R8FKTA | RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060369R8FKTA.pdf | |
| 9T12062A2870BAHFT | RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A2870BAHFT.pdf | |
| SFR2500001652FR500 | RES 16.5K OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500001652FR500.pdf |