| Manufacturer Part Number: | FMP100JR-52-150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 150K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP100JR-52-150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP100JR-52-150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP100JR-52-150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP100JR-52-150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP100JR-52-150K is new and unused, you can buy FMP100JR-52-150K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP100JR-52-150K.
| SIT8208AI-82-33E-11.059200Y | OSC XO 3.3V 11.0592MHZ OE | SIT8208AI-82-33E-11.059200Y.pdf | |
| NJU7250F25-TE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SOT-23-5 (MTP5) | NJU7250F25-TE1.pdf | |
| VI-B7J-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VI-B7J-EX-F1.pdf | |
| LM3410XSDSEPEV | LM3410 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | LM3410XSDSEPEV.pdf | |
| PT5S7RC4 | General Purpose with Socket Relay 4PDT (4 Form C) 24VAC Coil DIN Rail | PT5S7RC4.pdf | |
| 97-3108A22-8SZ | AB 2C 2#12 SKT PLUG | 97-3108A22-8SZ.pdf | |
| 14281-18PG-3ES | 18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 14281-18PG-3ES.pdf | |
| CTVS06RF-19-32B | CTV 32C 32#20 SKT PLUG | CTVS06RF-19-32B.pdf | |
| L777HDAH26POL2RM8 | 26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | L777HDAH26POL2RM8.pdf | |
| 53261-0290 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount, Right Angle Tin-Lead | 53261-0290.pdf | |
| 1969133-2 | Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Mating End Insulated | 1969133-2.pdf |