| Manufacturer Part Number: | FMP100JR-52-12K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 12K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP100JR-52-12K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP100JR-52-12K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP100JR-52-12K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP100JR-52-12K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP100JR-52-12K is new and unused, you can buy FMP100JR-52-12K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP100JR-52-12K.
| UPM1A471MPD1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1A471MPD1TD.pdf | |
| VS-VSKJS203/100 | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | VS-VSKJS203/100.pdf | |
| AZ23B2V7-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.7V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B2V7-G3-08.pdf | |
| 2SA2222 | TRANS PNP 50V 10A TO-220ML | 2SA2222.pdf | |
| SI5369B-C-GQR | IC CLK MULT JITTER ATTEN 100TQFP | SI5369B-C-GQR.pdf | |
| MTGBEZ-01-0000-0X00M030F | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® MT-G2 White, Warm 3000K 4-Step MacAdam Ellipse 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGBEZ-01-0000-0X00M030F.pdf | |
| VI-JWJ-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-JWJ-MY-F3.pdf | |
| PHP00805E75R0BST1 | RES SMD 75 OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E75R0BST1.pdf | |
| KTR10EZPJ160 | RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805 | KTR10EZPJ160.pdf | |
| TVP00DT-13-4SB | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00DT-13-4SB.pdf | |
| JTPQ00RT-18-68P-023 | JT 18C 18#16 PIN RECP | JTPQ00RT-18-68P-023.pdf | |
| 0387690131 | CB BTS STD 59 14 ASY | 0387690131.pdf | |
| CT-45 | 45 Circuit 0.546" (13.86mm) Barrier Block Connector, Screws | CT-45.pdf |