| Manufacturer Part Number: | FLZ8V2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.7V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ8V2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ8V2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.7V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300nA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ8V2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ8V2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ8V2A is new and unused, you can buy FLZ8V2A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ8V2A.
| VJ0603D240GLXAP | 24pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D240GLXAP.pdf | |
| R5F107AEGSP#X0 | RL78 RL78/I1A Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 30-LSSOP | R5F107AEGSP#X0.pdf | |
| PFCST50 | Fiber Optic Plug Connector ST Simplex 125µm Black | PFCST50.pdf | |
| 115-87-628-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | 115-87-628-41-001101.pdf | |
| 1900701 | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1900701.pdf | |
| 995159 | 10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 995159.pdf | |
| AF1210FR-0724KL | RES SMD 24K OHM 1% 1/2W 1210 | AF1210FR-0724KL.pdf | |
| CRCW08052R70FNTA | RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08052R70FNTA.pdf | |
| H84K12BZA | RES 4.12K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H84K12BZA.pdf |