| Manufacturer Part Number: | FLZ4V3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.2V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ4V3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ4V3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.2V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 32 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 470nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ4V3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ4V3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ4V3A is new and unused, you can buy FLZ4V3A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ4V3A.
| P1300ECMCRP2 | SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 | P1300ECMCRP2.pdf | |
| SDURF560 | DIODE GEN PURP 600V ITO220AC | SDURF560.pdf | |
| CMPDM7002AG TR | MOSFET N-CH 60V 0.28A SOT-23 | CMPDM7002AG TR.pdf | |
| IRF3205STRRPBF | MOSFET N-CH 55V 110A D2PAK | IRF3205STRRPBF.pdf | |
| SSTUF32864CHLF | IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA | SSTUF32864CHLF.pdf | |
| DF04D4805A | DCDC CONVERTER +/-5VOUT 4W | DF04D4805A.pdf | |
| VI-BT4-CW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-BT4-CW-F1.pdf | |
| VE-21F-IV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VE-21F-IV-F3.pdf | |
| 8951150000 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Module | 8951150000.pdf | |
| TXR40AC00-1606AI | Silver Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M25x1 17, E | TXR40AC00-1606AI.pdf | |
| 1734261-6 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 1734261-6.pdf | |
| RG1005R-240-D-T10 | RES SMD 24 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RG1005R-240-D-T10.pdf | |
| RN65C1580FRE6 | RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65C1580FRE6.pdf |