| Manufacturer Part Number: | FK28X7R2A682K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10874 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6800pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R2A682K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R2A682K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6800pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R2A682K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R2A682K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R2A682K is new and unused, you can buy FK28X7R2A682K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R2A682K.
| RMC06DRTN-S93 | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | RMC06DRTN-S93.pdf | |
| 2SD1801S-TL-E | TRANS NPN 50V 2A TP-FA | 2SD1801S-TL-E.pdf | |
| NUF2240W1T1G | RC (Pi) EMI Filter 2nd Order Low Pass 2 Channel R = 100 Ohms, C = 17pF 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | NUF2240W1T1G.pdf | |
| 511-12H | 430nH Unshielded Molded Inductor 1.43A 110 mOhm Max Axial | 511-12H.pdf | |
| 2-1423161-5 | RELAY TIME DELAY | 2-1423161-5.pdf | |
| MCR50JZHFLR110 | RES SMD 0.11 OHM 1% 1/2W 2010 | MCR50JZHFLR110.pdf | |
| PT02A14-19S-023 | PT 19C 19#20 SKT RECP | PT02A14-19S-023.pdf | |
| CTV07RW-19-32S | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTV07RW-19-32S.pdf | |
| TXR41AB00-1006BI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 9/16-24 UNEF 10, 11 | TXR41AB00-1006BI.pdf | |
| 641938-3 | 08P MTA156 HDR W/O#2,4,8 RD | 641938-3.pdf | |
| YK21118030J0G | 18 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK21118030J0G.pdf | |
| 0399400203 | 3 Position Terminal Block Plug, Barrier Strip 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0399400203.pdf | |
| OSTHH120080 | 12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTHH120080.pdf | |
| YC162-FR-07430RL | RES ARRAY 2 RES 430 OHM 0606 | YC162-FR-07430RL.pdf |