| Manufacturer Part Number: | FK28X7R2A152K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1500pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R2A152K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R2A152K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1500pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R2A152K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R2A152K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R2A152K is new and unused, you can buy FK28X7R2A152K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R2A152K.
| MAL250057152E3 | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 79 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250057152E3.pdf | |
| 0071.1821.B1 | VARISTOR 283V 1.75KA DISC 7MM | 0071.1821.B1.pdf | |
| GEM22DTAS-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | GEM22DTAS-S189.pdf | |
| FXO-HC536R-38.4 | 38.4MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 35mA Enable/Disable | FXO-HC536R-38.4.pdf | |
| CM08RB04 | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2 kOhm @ 70MHz 3A DCR 40 mOhm | CM08RB04.pdf | |
| 8N3Q001KG-0169CDI8 | Clock Oscillator IC 148.5MHz, 148.35MHz, 148.5MHz, 148.35MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0169CDI8.pdf | |
| ADS5483IRGCR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS5483IRGCR.pdf | |
| EP4CE6F17C7 | IC FPGA 179 I/O 256FBGA | EP4CE6F17C7.pdf | |
| MC74LCX157DTR2 | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | MC74LCX157DTR2.pdf | |
| VI-J5H-IW | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-J5H-IW.pdf | |
| 171-009-212-011 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 171-009-212-011.pdf | |
| 2-1761603-1 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 2-1761603-1.pdf | |
| T38361-08-0 | 8 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38361-08-0.pdf |