| Manufacturer Part Number: | FK28X7R2A103K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 15720 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R2A103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R2A103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R2A103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R2A103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R2A103K is new and unused, you can buy FK28X7R2A103K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R2A103K.
| T95B156K016CSBL | 15µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 1611 (4028 Metric) 550 mOhm 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) | T95B156K016CSBL.pdf | |
| 15KP110A | TVS DIODE 110VWM 178VC AXIAL | 15KP110A.pdf | |
| SIT9003AC-2-33DB | 1MHz ~ 110MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 4.1mA | SIT9003AC-2-33DB.pdf | |
| LL103C-GS08 | DIODE SCHOTTKY 20V 200MA SOD80 | LL103C-GS08.pdf | |
| BF999E6433HTMA1 | RF Mosfet N-Channel 10V 10mA 45MHz 27dB PG-SOT23-3 | BF999E6433HTMA1.pdf | |
| AD7703ARZ | 20 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 20-SOIC W | AD7703ARZ.pdf | |
| 7164L25YG | IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ | 7164L25YG.pdf | |
| FL67WL7R | Incandescent Panel Indicator Red Diffused 12V Round with Flat Top Wire Leads - 8" (203.20mm) | FL67WL7R.pdf | |
| VI-26T-CV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VI-26T-CV-F1.pdf | |
| CRD-48-30180 | Repeat Cycle, Twin Timer Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 1.8 Sec ~ 180 Sec Delay 10A @ 277VAC Socket | CRD-48-30180.pdf | |
| TVP00RS-9-9P | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RS-9-9P.pdf | |
| 10-260395-79S | Circular Connector | 10-260395-79S.pdf | |
| 0438601018 | Jack Modular Connector 6p4c (RJ11, RJ14) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat3 | 0438601018.pdf | |
| SSQ-144-01-S-D | 88 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-144-01-S-D.pdf | |
| RG2012N-1960-W-T1 | RES SMD 196 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012N-1960-W-T1.pdf |