| Manufacturer Part Number: | FK28X7R1H154K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10504 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R1H154K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R1H154K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.15µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R1H154K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R1H154K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R1H154K is new and unused, you can buy FK28X7R1H154K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R1H154K.
| 1N6299HE3/54 | TVS DIODE 121VWM 215VC 1.5KE | 1N6299HE3/54.pdf | |
| 0752354224 | CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD | 0752354224.pdf | |
| NTB75N06LT4 | MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK | NTB75N06LT4.pdf | |
| MAX6005EUR+T | Series Voltage Reference IC ±1% 400µA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MAX6005EUR+T.pdf | |
| 5862405220F | LED Lamp Replacement Blue Miniature Bayonet (BA9S) T - 3 1/4 | 5862405220F.pdf | |
| VI-260-CU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VI-260-CU-B1.pdf | |
| VI-26Z-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VI-26Z-MX-F4.pdf | |
| TVP00RW-19-35SB | 66 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RW-19-35SB.pdf | |
| L77HDHTAH26SOL2RM5C309 | 26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | L77HDHTAH26SOL2RM5C309.pdf | |
| 1218306-2 | Adapter Connector D-Sub, 37 Pin Female To D-Sub, 37 Pin Male Free Hanging (In-Line) | 1218306-2.pdf | |
| RT0603CRE0797R6L | RES SMD 97.6OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRE0797R6L.pdf | |
| RG1608N-6980-P-T1 | RES SMD 698 OHM 0.02% 1/10W 0603 | RG1608N-6980-P-T1.pdf |