| Manufacturer Part Number: | FK28X7R1H104K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 65244 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R1H104K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R1H104K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.10µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R1H104K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R1H104K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R1H104K is new and unused, you can buy FK28X7R1H104K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R1H104K.
| C0402C104K8RACTU | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C104K8RACTU.pdf | |
| B72214Q511K101 | VARISTOR 820V 6KA DISC 14MM | B72214Q511K101.pdf | |
| 520R05HT20M0000 | 20MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 3V 2mA | 520R05HT20M0000.pdf | |
| RU1E002SPTCL | MOSFET P-CH 30V 0.25A UMT3F | RU1E002SPTCL.pdf | |
| LMP7702MMX | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMP7702MMX.pdf | |
| TPS2551DBVR | IC PWR DIST SWITCH ADJ SOT23-6 | TPS2551DBVR.pdf | |
| VRE4141K | Series Voltage Reference IC ±0.08% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | VRE4141K.pdf | |
| UA723CDRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2 V ~ 37 V 150mA 14-SOIC | UA723CDRG4.pdf | |
| RL0805FR-070R68L | RES SMD 0.68 OHM 1% 1/8W 0805 | RL0805FR-070R68L.pdf | |
| RL0402FR-070R68L | RES SMD 0.68 OHM 1% 1/16W 0402 | RL0402FR-070R68L.pdf | |
| TVS06RF-21-41S-LC | TV 41C 41#20 SKT PLUG | TVS06RF-21-41S-LC.pdf | |
| NPPN072GFNP-RC | 14 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | NPPN072GFNP-RC.pdf | |
| 360-80-115-00-001101 | 15 Position Header Strip Connector Slotted Tin | 360-80-115-00-001101.pdf | |
| OQ24B15100J0G | 24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ24B15100J0G.pdf |