| Manufacturer Part Number: | FK28X7R1E474K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9533 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R1E474K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R1E474K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 25V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R1E474K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R1E474K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R1E474K is new and unused, you can buy FK28X7R1E474K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R1E474K.
| UUR1V221MNL1GS | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1V221MNL1GS.pdf | |
| BFC238344822 | 8200pF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm) | BFC238344822.pdf | |
| CD10FD121JO3 | 120pF Mica Capacitor 500V Radial 0.382" L x 0.201" W (9.70mm x 5.10mm) | CD10FD121JO3.pdf | |
| 0473.500YRT3 | FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC | 0473.500YRT3.pdf | |
| MAX1227BEEE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1227BEEE+.pdf | |
| 10AS057H3F34I2LG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 570K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1152-FCBGA (35x35) | 10AS057H3F34I2LG.pdf | |
| TW2835-BA1-GR | IC AUDIO/VIDEO CTRLR 4CH | TW2835-BA1-GR.pdf | |
| TPS2042BDG4 | IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC | TPS2042BDG4.pdf | |
| R0.5D12-0512/HP-R | 0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE | R0.5D12-0512/HP-R.pdf | |
| VE-B7V-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-B7V-IY-F3.pdf | |
| 20-101-0024 | - Expansion Module | 20-101-0024.pdf | |
| TXR54AB00-2007AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 3/16-18 UNEF 20, 37 | TXR54AB00-2007AI.pdf | |
| DB25S1ADNA190 | D-SUB R/A PLS BKT GRD 3.05MM | DB25S1ADNA190.pdf | |
| A203102A3 | 2 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Quick Connect Tabs | A203102A3.pdf |