| Manufacturer Part Number: | FK28X7R1E334K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10603 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.33µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R1E334K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R1E334K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.33µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 25V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R1E334K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R1E334K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R1E334K is new and unused, you can buy FK28X7R1E334K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R1E334K.
| 5SR502MEFLA | 5000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | 5SR502MEFLA.pdf | |
| LMXN2216M2R2BTAS | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 6 mOhm Max Nonstandard | LMXN2216M2R2BTAS.pdf | |
| LM3S1651-IBZ80-C3T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1651-IBZ80-C3T.pdf | |
| S-8252AAF-M6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-6 | S-8252AAF-M6T1U.pdf | |
| ZR431LC01STOB | Shunt Voltage Reference IC 10V ±1% 25mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | ZR431LC01STOB.pdf | |
| UC3825ADW | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | UC3825ADW.pdf | |
| SMFLP5.0 | Light Pipe Single Clear Flexible 5" (127mm) Round with Flat Top, 4.2mm | SMFLP5.0.pdf | |
| VI-240-EV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | VI-240-EV-F1.pdf | |
| UTS712D14P | 14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | UTS712D14P.pdf | |
| TV06RQF-17-52SB-LC | TV 2C 2#8(QUAD) SKT PLUG | TV06RQF-17-52SB-LC.pdf | |
| 3-794679-6 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 3-794679-6.pdf | |
| TSW-128-08-T-D | 56 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TSW-128-08-T-D.pdf | |
| 0387291551 | SR BTS CSINSL 12 ASY H | 0387291551.pdf | |
| RN60D2210FB14 | RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D2210FB14.pdf |