| Manufacturer Part Number: | FK28X7R1C684K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9824 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.68µF 16V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R1C684K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R1C684K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.68µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R1C684K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R1C684K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R1C684K is new and unused, you can buy FK28X7R1C684K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R1C684K.
| MKP385347125JFM2B0 | 0.047µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | MKP385347125JFM2B0.pdf | |
| 173D106X0050YW | 10µF Molded Tantalum Capacitors 50V Axial 0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm) | 173D106X0050YW.pdf | |
| P3406UCTP | SIDACTOR 4CHP 300V 400A MS-013 | P3406UCTP.pdf | |
| ECM15DRST | CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD | ECM15DRST.pdf | |
| ECC65DRSH | CONN EDGECARD 130POS .100" | ECC65DRSH.pdf | |
| AST3TQ-26.00MHZ-5-T | 26MHz LVCMOS TCXO Oscillator Surface Mount 3.135 V ~ 3.465 V 7mA | AST3TQ-26.00MHZ-5-T.pdf | |
| MSFC110-12 | SCR Module 1200V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | MSFC110-12.pdf | |
| LM3S1H11-IQC80-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1H11-IQC80-A2T.pdf | |
| MAX4241EUA | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4241EUA.pdf | |
| 74LVC2G240GS,115 | Buffer, Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-XSON, SOT1203 (1.35x1) | 74LVC2G240GS,115.pdf | |
| RNM-1505S/HP | CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT | RNM-1505S/HP.pdf | |
| D38999/26FD18JB | 18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26FD18JB.pdf | |
| 8FM-38-0008-02-146 | 8 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 8FM-38-0008-02-146.pdf |