| Manufacturer Part Number: | FK28X7R1C474K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9404 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.47µF 16V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R1C474K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R1C474K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R1C474K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R1C474K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R1C474K is new and unused, you can buy FK28X7R1C474K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R1C474K.
| C0402H101J5GACT500 | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402H101J5GACT500.pdf | |
| BFC247016125 | 1.2µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC247016125.pdf | |
| ATMEGA645-16AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA645-16AUR.pdf | |
| V24C28H50B3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | V24C28H50B3.pdf | |
| VE-BNP-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VE-BNP-CY-S.pdf | |
| ERJ-1GNF12R1C | RES SMD 12.1 OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GNF12R1C.pdf | |
| CR0603-FX-18R0ELF | RES SMD 18 OHM 1% 1/10W 0603 | CR0603-FX-18R0ELF.pdf | |
| PT06US14-19S | PT 19C 19#20 SKT PLUG | PT06US14-19S.pdf | |
| EN3P4FCX | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | EN3P4FCX.pdf | |
| D38999/20FA98SNL | 3 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20FA98SNL.pdf | |
| S07B-PASK-2 | 7 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | S07B-PASK-2.pdf | |
| 0873819003 | 8 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 0873819003.pdf | |
| SSQ-126-02-S-S-RA | 26 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | SSQ-126-02-S-S-RA.pdf | |
| CFR-25JB-52-62R | RES 62 OHM 1/4W 5% AXIAL | CFR-25JB-52-62R.pdf |