| Manufacturer Part Number: | FK28X7R0J225K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10637 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R0J225K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R0J225K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2.2µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R0J225K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R0J225K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R0J225K is new and unused, you can buy FK28X7R0J225K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R0J225K.
| GSM06DTBT-S189 | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | GSM06DTBT-S189.pdf | |
| AMC07DRTN-S13 | CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND | AMC07DRTN-S13.pdf | |
| X95840UV20I-2.7T1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP | X95840UV20I-2.7T1.pdf | |
| NB671AGQ-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.604V 1 Output 6A 14-VFQFN Exposed Pad | NB671AGQ-P.pdf | |
| S-1137B18-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SOT-23-5 | S-1137B18-M5T1U.pdf | |
| VE-J3X-CZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W | VE-J3X-CZ-B1.pdf | |
| V300B8T200BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W | V300B8T200BF2.pdf | |
| VE-J5Y-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VE-J5Y-MW-F2.pdf | |
| RC0201DR-072K1L | RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/20W 0201 | RC0201DR-072K1L.pdf | |
| 332102 | 4.1/9.5 Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | 332102.pdf | |
| CRCW251234K0FKTG | RES SMD 34K OHM 1% 1W 2512 | CRCW251234K0FKTG.pdf | |
| RG2012N-4533-W-T1 | RES SMD 453K OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012N-4533-W-T1.pdf | |
| YC324-FK-07619RL | RES ARRAY 4 RES 619 OHM 2012 | YC324-FK-07619RL.pdf |