| Manufacturer Part Number: | FK28X7R0J155K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10699 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R0J155K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R0J155K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1.5µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R0J155K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R0J155K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R0J155K is new and unused, you can buy FK28X7R0J155K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R0J155K.
| E80D160VNN123AR30T | CAP ALUM 12000UF 16V RADIAL | E80D160VNN123AR30T.pdf | |
| BFC236815224 | 0.22µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm) | BFC236815224.pdf | |
| T95R687K6R3EZSL | 680µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2824 (7260 Metric) 45 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R687K6R3EZSL.pdf | |
| SRP120 | POLYSWITCH STRAP 1.20A HOLD | SRP120.pdf | |
| PCN10EA-20S-2.54DSA(72) | CONN RECEPT DUAL 20 POS STR T H | PCN10EA-20S-2.54DSA(72).pdf | |
| ECM15DKJH | CONN EDGECARD 30POS .156" | ECM15DKJH.pdf | |
| 8N4DV85AC-0083CDI | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0083CDI.pdf | |
| 72V251L10PF | IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 32QFP | 72V251L10PF.pdf | |
| IS61QDB21M18A-250B4LI | IC SRAM 18MB 250MHZ 165BGA | IS61QDB21M18A-250B4LI.pdf | |
| SN6505ADBVR | Transformer Driver PMIC SOT-23-6 | SN6505ADBVR.pdf | |
| CY3250-21X23-POD | CY3215-DK, CY8C21X23 PSoC® 2 Emulation Pods | CY3250-21X23-POD.pdf | |
| D2410FPG-10 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | D2410FPG-10.pdf | |
| 60-BHS-030-5-11 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle | 60-BHS-030-5-11.pdf | |
| CMF5520K400BEEK | RES 20.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5520K400BEEK.pdf |