| Manufacturer Part Number: | FK28X5R1E474K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9905 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X5R1E474K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X5R1E474K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 25V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X5R1E474K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X5R1E474K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X5R1E474K is new and unused, you can buy FK28X5R1E474K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X5R1E474K.
| 1.5KE43A-B | TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL | 1.5KE43A-B.pdf | |
| 177200077400002 | 77 (55 + 22 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | 177200077400002.pdf | |
| SRN5020-6R8M | 6.8µH Shielded Wirewound Inductor 1.65A 108 mOhm Max Nonstandard | SRN5020-6R8M.pdf | |
| PM125SH-151M-RC | 150µH Shielded Wirewound Inductor 1.55A 260 mOhm Max Nonstandard | PM125SH-151M-RC.pdf | |
| MB90587CAPF-GS-177E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90580C Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90587CAPF-GS-177E1.pdf | |
| AS3701B-BWLM-68 | Handheld/Mobile Devices PMIC 20-WLCSP (2.17x1.85) | AS3701B-BWLM-68.pdf | |
| 5311F5 | LED Circuit Board Indicator Single Green Tinted 2.2V 10mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole | 5311F5.pdf | |
| V300C48T150BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | V300C48T150BN2.pdf | |
| CRCW020117K8FKED | RES SMD 17.8K OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW020117K8FKED.pdf | |
| CIR020R32A13PF80T39 | 13 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CIR020R32A13PF80T39.pdf | |
| SS-74401-002G | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | SS-74401-002G.pdf |