| Manufacturer Part Number: | FK28X5R1C474K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10246 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.47µF 16V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X5R1C474K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X5R1C474K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X5R1C474K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X5R1C474K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X5R1C474K is new and unused, you can buy FK28X5R1C474K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X5R1C474K.
| BFC238370513 | 0.051µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm) | BFC238370513.pdf | |
| HM2P09PD5115N9 | 66 (55 + 11 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P09PD5115N9.pdf | |
| 1SMB5939BT3G | Zener Diode 39V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5939BT3G.pdf | |
| 1N966A | Zener Diode 16V 500mW ±10% Through Hole DO-7 | 1N966A.pdf | |
| MAX122BEWG+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | MAX122BEWG+.pdf | |
| R5F100CAALA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 36-WFLGA (4x4) | R5F100CAALA#U0.pdf | |
| PX1011AI-EL1/G,557 | PCI Express MAX to PCI Express PHY Interface 81-LFBGA (9x9) | PX1011AI-EL1/G,557.pdf | |
| MC100EP56MNG | Differential Digital Multiplexer 2 x 2:1 20-QFN (4x4) | MC100EP56MNG.pdf | |
| LP3470IM5-2.83 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | LP3470IM5-2.83.pdf | |
| TC1186-5.0VCT713 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SOT-23-5 | TC1186-5.0VCT713.pdf | |
| VI-BND-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W | VI-BND-MV-B1.pdf | |
| KJB7T15W35PD | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB7T15W35PD.pdf | |
| RT0805DRD0728R7L | RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRD0728R7L.pdf | |
| RP73D2A86K6BTG | RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A86K6BTG.pdf | |
| CRCW120616R9FKTA | RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120616R9FKTA.pdf |