| Manufacturer Part Number: | FK28X5R1C155K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 11990 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µF 16V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X5R1C155K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X5R1C155K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1.5µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X5R1C155K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X5R1C155K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X5R1C155K is new and unused, you can buy FK28X5R1C155K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X5R1C155K.
| BFC246945823 | 0.082µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.173" W (12.50mm x 4.40mm) | BFC246945823.pdf | |
| R9G23512BSOO | Diode Standard 3500V (3.5kV) 1200A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R9G23512BSOO.pdf | |
| AT28HC64BF-90SU | IC EEPROM 64KBIT 90NS 28SOIC | AT28HC64BF-90SU.pdf | |
| TB62781FNG,C8,EL | LED Driver IC 9 Output Linear 40mA 20-SSOP | TB62781FNG,C8,EL.pdf | |
| ACC02E-28-6S(003) | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | ACC02E-28-6S(003).pdf | |
| JRC-SC-112 | Socket Contact 16-20 AWG Size 1.6mm Crimp Silver | JRC-SC-112.pdf | |
| 1827570000 | CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ1 | 1827570000.pdf | |
| GBC23SFBN-M30 | 23 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | GBC23SFBN-M30.pdf | |
| 1957030000 | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1957030000.pdf | |
| RT0201FRE0747KL | RES SMD 47K OHM 1% 1/20W 0201 | RT0201FRE0747KL.pdf | |
| RG1005V-201-B-T5 | RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005V-201-B-T5.pdf | |
| PWR263S-35-1902JE | RES SMD 19K OHM 5% 35W D2PAK | PWR263S-35-1902JE.pdf | |
| 9T12062A1303DAHFT | RES SMD 130K OHM 0.5% 1/8W 1206 | 9T12062A1303DAHFT.pdf |