| Manufacturer Part Number: | FK28X5R0J685K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9495 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X5R0J685K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X5R0J685K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6.8µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X5R0J685K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X5R0J685K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X5R0J685K is new and unused, you can buy FK28X5R0J685K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X5R0J685K.
| B43540B2128M | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2128M.pdf | |
| GCJ216R71H332KA01D | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCJ216R71H332KA01D.pdf | |
| VJ0805D150KLCAC | 15pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D150KLCAC.pdf | |
| VJ0805D430GXPAP | 43pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D430GXPAP.pdf | |
| KR-5R5C105H-R | 1F Supercap 5.5V Radial, Can 30 Ohm 1000 Hrs @ 70°C 0.846" Dia (21.50mm) | KR-5R5C105H-R.pdf | |
| EYM18DRMD-S288 | CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND | EYM18DRMD-S288.pdf | |
| EFJ-N1695J5B | 16.93MHz Ceramic Resonator ±0.2% -20°C ~ 80°C Surface Mount | EFJ-N1695J5B.pdf | |
| LCMXO640C-3B256I | IC FPGA 159 I/O 256CABGA | LCMXO640C-3B256I.pdf | |
| STM8AF6226TDY | STM8A Automotive, AEC-Q100, STM8A Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | STM8AF6226TDY.pdf | |
| MB90224PF-GT-283-BND | F²MC-16F F²MC-16F MB90220 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 96KB (96K x 8) Mask ROM 120-QFP (28x28) | MB90224PF-GT-283-BND.pdf | |
| HSTL16918DGG,512 | D-Type Latch 1 Channel 9:18 IC Tri-State 48-TSSOP | HSTL16918DGG,512.pdf | |
| 2M804-001-06NF12-7P | M804 7C 7#16 PIN PLUG OM | 2M804-001-06NF12-7P.pdf | |
| 0022027093 | 9 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022027093.pdf | |
| RLR07C1100FSRSL | RES 110 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1100FSRSL.pdf |