| Manufacturer Part Number: | FK28X5R0J475K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10853 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X5R0J475K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X5R0J475K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Apr/2016 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | End of Life | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X5R0J475K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X5R0J475K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X5R0J475K is new and unused, you can buy FK28X5R0J475K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X5R0J475K.
| MKP1839447401 | 0.47µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.531" Dia x 1.043" L (13.50mm x 26.50mm) | MKP1839447401.pdf | |
| ACC05DRAI-S734 | CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB | ACC05DRAI-S734.pdf | |
| TZMC2V4-GS08 | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC2V4-GS08.pdf | |
| LT1521IST-3#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA SOT-223-3 | LT1521IST-3#TRPBF.pdf | |
| VI-20B-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W | VI-20B-CY-F2.pdf | |
| CA3106F28A51PB | 43 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106F28A51PB.pdf | |
| 26FMN-BMTTN-A-TF | 26 Position FFC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount | 26FMN-BMTTN-A-TF.pdf | |
| RJHSEE082A8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Unshielded | RJHSEE082A8.pdf | |
| 430212-21-0 | 21 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430212-21-0.pdf | |
| 5452005 | 3 Position Wire to Board Terminal Block 35° (145°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 5452005.pdf | |
| RT0603WRB07143RL | RES SMD 143 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRB07143RL.pdf | |
| PFC10-4R7F1 | RES SMD 4.7 OHM 1% 25W PFC10 | PFC10-4R7F1.pdf | |
| RR1220P-2152-B-M-T5 | RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RR1220P-2152-B-M-T5.pdf | |
| CMF60152R00FKEK64 | RES 152 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60152R00FKEK64.pdf |