| Manufacturer Part Number: | FK28X5R0J335K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10723 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X5R0J335K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X5R0J335K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Apr/2016 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | End of Life | |
| Capacitance | 3.3µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X5R0J335K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X5R0J335K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X5R0J335K is new and unused, you can buy FK28X5R0J335K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X5R0J335K.
| MKP385511160JPM4T0 | 1.1µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm) | MKP385511160JPM4T0.pdf | |
| IXTP1R4N120P | MOSFET N-CH 1200V 1.4A TO-220 | IXTP1R4N120P.pdf | |
| IXTZ550N055T2 | MOSFET N-CH 55V 550A DE475 | IXTZ550N055T2.pdf | |
| CS4345-DZZR | DAC, Audio 24 bit 192k SPI 10-TSSOP | CS4345-DZZR.pdf | |
| MOC217R2VM | Optoisolator Transistor with Base Output 2500Vrms 1 Channel 8-SOIC | MOC217R2VM.pdf | |
| VI-B34-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-B34-EW-F2.pdf | |
| VE-24M-IU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VE-24M-IU-F4.pdf | |
| RMCF0805FT105R | RES SMD 105 OHM 1% 1/8W 0805 | RMCF0805FT105R.pdf | |
| MS3102R16-13S | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3102R16-13S.pdf | |
| 09330102602 | Male Insert without Contacts Gray 10+Ground Position Crimp | 09330102602.pdf | |
| 6EJH1 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 6EJH1.pdf | |
| RN60C6420DRE6 | RES 642 OHM 1/4W .5% AXIAL | RN60C6420DRE6.pdf | |
| CMF5590R900BHEA | RES 90.9 OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF5590R900BHEA.pdf |