| Manufacturer Part Number: | FK28X5R0J155K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10833 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X5R0J155K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X5R0J155K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Apr/2016 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | End of Life | |
| Capacitance | 1.5µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X5R0J155K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X5R0J155K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X5R0J155K is new and unused, you can buy FK28X5R0J155K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X5R0J155K.
| KMG35VB102M12X20LL | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 232 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG35VB102M12X20LL.pdf | |
| 1140-E211-P1M1-10A | CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC | 1140-E211-P1M1-10A.pdf | |
| FLB-100 | 13/16" BOLT TERMINAL FUS. LINK - | FLB-100.pdf | |
| 2036-15-B2 | GDT 150V 20% 10KA THROUGH HOLE | 2036-15-B2.pdf | |
| EEC43DREI | CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET | EEC43DREI.pdf | |
| AISC-1008F-100J-T | 10µH Unshielded Wirewound Inductor 300mA 2.95 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | AISC-1008F-100J-T.pdf | |
| LP3853ES-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A DDPAK/TO-263-5 | LP3853ES-3.3.pdf | |
| RS-1212S | CONV DC/DC 2W 9-18VIN 12VOUT | RS-1212S.pdf | |
| B048F240T30-EB | B048F240T30 VI Chip® BCM® DC/DC, Step Down 1, Isolated Outputs Evaluation Board | B048F240T30-EB.pdf | |
| D38999/24FC8SC | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24FC8SC.pdf | |
| CA3102E32-A10SF80A95 | 54 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CA3102E32-A10SF80A95.pdf | |
| DBMS13W3P300 | 13 (10 + 3 Power) Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | DBMS13W3P300.pdf | |
| SL-113-TT-12 | 13 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | SL-113-TT-12.pdf | |
| 1-103635-5 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1-103635-5.pdf | |
| 803-87-074-10-005101 | 74 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-87-074-10-005101.pdf |