| Manufacturer Part Number: | FK26X7S2A225K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10975 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µF 100V Ceramic Capacitor X7S Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK26X7S2A225K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK26X7S2A225K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2.2µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7S | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK26X7S2A225K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK26X7S2A225K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK26X7S2A225K is new and unused, you can buy FK26X7S2A225K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK26X7S2A225K.
| 3AP 10 | FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG | 3AP 10.pdf | |
| RBM44DSEN-S13 | CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND | RBM44DSEN-S13.pdf | |
| SIT3809AC-G-28NH | 80MHz ~ 220MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.8V 36mA | SIT3809AC-G-28NH.pdf | |
| 8N4QV01FG-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0113CDI.pdf | |
| EPM240GT100I5 | IC CPLD 192MC 4.7NS 100TQFP | EPM240GT100I5.pdf | |
| SN74LVTH32373GKER | D-Type Transparent Latch 4 Channel 8:8 IC Tri-State 96-LFBGA (13.5x5.5) | SN74LVTH32373GKER.pdf | |
| TPS77525PWPR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA 20-HTSSOP | TPS77525PWPR.pdf | |
| R09P09S/P/R6.4 | CONV DC/DC 1W 09VIN 09VOUT | R09P09S/P/R6.4.pdf | |
| VE-21N-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VE-21N-MW-B1.pdf | |
| 310-41-138-41-001000 | 38 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 310-41-138-41-001000.pdf | |
| 1645080000 | 18 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1645080000.pdf | |
| HRG3216P-4020-D-T5 | RES SMD 402 OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216P-4020-D-T5.pdf | |
| RT1210CRB07200RL | RES SMD 200 OHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRB07200RL.pdf |