| Manufacturer Part Number: | FK26X7R2J103K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10084 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000pF 630V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK26X7R2J103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK26X7R2J103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 630V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK26X7R2J103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK26X7R2J103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK26X7R2J103K is new and unused, you can buy FK26X7R2J103K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK26X7R2J103K.
| EEV-FK1H151P | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1H151P.pdf | |
| THJE106K050RJN | 10µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 700 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | THJE106K050RJN.pdf | |
| T494D157M006AT | 150µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 150 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T494D157M006AT.pdf | |
| ECS-200-8-37CKM | 20MHz ±10ppm Crystal 8pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ECS-200-8-37CKM.pdf | |
| 416F32033IDT | 32MHz ±30ppm Crystal 18pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F32033IDT.pdf | |
| SC24-391-R | 390µH Shielded Inductor 60mA 9.11 Ohm Max Nonstandard | SC24-391-R.pdf | |
| MAX543BCWE+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | MAX543BCWE+T.pdf | |
| MAX7401CSA+ | IC FILTER LOWPASS 8-SOIC | MAX7401CSA+.pdf | |
| 7006L20PFI | IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP | 7006L20PFI.pdf | |
| BQ27411DRZT-G1C | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 12-SON (2.5x4) | BQ27411DRZT-G1C.pdf | |
| XC6118C29CGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C29CGR-G.pdf | |
| CN0967C20S28P7-200 | 28 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CN0967C20S28P7-200.pdf | |
| L17TF3710114 | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Press-Fit | L17TF3710114.pdf | |
| 61082-081509LF | 80 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 61082-081509LF.pdf | |
| 67997-166HLF | 66 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 67997-166HLF.pdf |