| Manufacturer Part Number: | FK26X7R2J102K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10535 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000pF 630V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK26X7R2J102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK26X7R2J102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 630V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK26X7R2J102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK26X7R2J102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK26X7R2J102K is new and unused, you can buy FK26X7R2J102K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK26X7R2J102K.
| 1812GC561KAT1A | 560pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812GC561KAT1A.pdf | |
| T95R227M010EZAS | 220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10V 2824 (7260 Metric) 130 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R227M010EZAS.pdf | |
| MXLSMBJ40CAE3 | TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA | MXLSMBJ40CAE3.pdf | |
| 7-52956-1 | Blue 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 7-52956-1.pdf | |
| ECX-H27CM-500.000 | OSC 500MHZ 2.5V HCMOS SMD | ECX-H27CM-500.000.pdf | |
| LMX1602SLBX | IC FREQ SYNTH DL 1.1GHZ 16-LAMIN | LMX1602SLBX.pdf | |
| CS4954-CQZ | Video Encoder IC 48-TQFP (7x7) | CS4954-CQZ.pdf | |
| MAX6726KAVDD3+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 3 Channel SOT-23-8 | MAX6726KAVDD3+T.pdf | |
| NKA1215DC | DC/DC CONVERTER +/-15V 1W | NKA1215DC.pdf | |
| GSA35DTMT | CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD | GSA35DTMT.pdf | |
| 10-190532-17S | Circular Connector | 10-190532-17S.pdf | |
| M20-8772442 | 24 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | M20-8772442.pdf | |
| 1043370000 | 4 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1043370000.pdf | |
| 2-796639-5 | 25 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 2-796639-5.pdf | |
| RT0603CRC0715K8L | RES SMD 15.8K OHM 1/10W 0603 | RT0603CRC0715K8L.pdf |