| Manufacturer Part Number: | FK26X7R2E104K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 30459 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.10µF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK26X7R2E104K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK26X7R2E104K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.10µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 250V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK26X7R2E104K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK26X7R2E104K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK26X7R2E104K is new and unused, you can buy FK26X7R2E104K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK26X7R2E104K.
| RSC10DREH-S13 | CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND | RSC10DREH-S13.pdf | |
| CMPD2004C BK | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 240V 225mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | CMPD2004C BK.pdf | |
| VS-T40HF120 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 40A Chassis Mount D-55 | VS-T40HF120.pdf | |
| 8N3SV76FC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0023CDI.pdf | |
| EA4529YH-T0011 | ACT4529 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | EA4529YH-T0011.pdf | |
| ADZS-BF537-ASKIT | ADSP-BF537 Blackfin® DSP Blackfin® Embedded Evaluation Board | ADZS-BF537-ASKIT.pdf | |
| ERJ-PA3F2051V | RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 0603 | ERJ-PA3F2051V.pdf | |
| GTC06F22-22PX-LC | GT 4C 4#8 PIN PLUG | GTC06F22-22PX-LC.pdf | |
| 173631-6 | 070 MLC REC CONT 20-16 | 173631-6.pdf | |
| M20-9741746 | 34 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | M20-9741746.pdf | |
| 1897759 | 8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Press Fit | 1897759.pdf | |
| CRCW060347R0JNEC | RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 | CRCW060347R0JNEC.pdf | |
| MRS25000C3169FCT00 | RES 31.6 OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C3169FCT00.pdf |