| Manufacturer Part Number: | FK26X7R2A684K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10452 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.68µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK26X7R2A684K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK26X7R2A684K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.68µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK26X7R2A684K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK26X7R2A684K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK26X7R2A684K is new and unused, you can buy FK26X7R2A684K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK26X7R2A684K.
| 0459001.ER | FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD | 0459001.ER.pdf | |
| GMM15DSAI | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | GMM15DSAI.pdf | |
| CC-W9M-NA37-XE-B | ConnectCore® Embedded Module ARM920T, SC2443 533MHz 64MB 128MB | CC-W9M-NA37-XE-B.pdf | |
| MAX3243IDWG4 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | MAX3243IDWG4.pdf | |
| RMCF0402FT267R | RES SMD 267 OHM 1% 1/16W 0402 | RMCF0402FT267R.pdf | |
| ESR18EZPF3900 | RES SMD 390 OHM 1% 1/3W 1206 | ESR18EZPF3900.pdf | |
| 980-8579-000 | CAB TBF 24 O/R | 980-8579-000.pdf | |
| BU-P3839 | CONN CAP (COVER) FOR BNC JACK | BU-P3839.pdf | |
| DAMA-26P | 26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Crimp | DAMA-26P.pdf | |
| 20021311-00062T4LF | 62 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 20021311-00062T4LF.pdf | |
| 691311700008 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 691311700008.pdf |