| Manufacturer Part Number: | FK26X7R2A333K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9310 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.033µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK26X7R2A333K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK26X7R2A333K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.033µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK26X7R2A333K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK26X7R2A333K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK26X7R2A333K is new and unused, you can buy FK26X7R2A333K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK26X7R2A333K.
| JBC10DETH | FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P | JBC10DETH.pdf | |
| SIT8008AC-11-25S-20.000000E | OSC XO 2.5V 20MHZ ST | SIT8008AC-11-25S-20.000000E.pdf | |
| MAX6384XS41D4+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6384XS41D4+T.pdf | |
| MS3470L145S | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3470L145S.pdf | |
| MS3474W123S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3474W123S.pdf | |
| KPSE02E22-55PZF0 | 55 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KPSE02E22-55PZF0.pdf | |
| 961450-8040304-AR | 50 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 961450-8040304-AR.pdf | |
| 3-640443-7 | 7 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 28 AWG | 3-640443-7.pdf | |
| 3-641177-2 | 2 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26 AWG | 3-641177-2.pdf | |
| 70247-2451 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 70247-2451.pdf | |
| 316-83-164-41-002101 | 64 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-164-41-002101.pdf | |
| HILP-08V-2-R | 8 Position Rectangular Housing Connector Plug Red 0.130" (3.30mm) | HILP-08V-2-R.pdf | |
| CRCW1210360KJNEAHP | RES SMD 360K OHM 5% 3/4W 1210 | CRCW1210360KJNEAHP.pdf | |
| SR2512JK-0720KL | RES SMD 20K OHM 5% 1W 2512 | SR2512JK-0720KL.pdf |