| Manufacturer Part Number: | FK26X7R2A105K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 12212 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK26X7R2A105K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK26X7R2A105K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK26X7R2A105K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK26X7R2A105K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK26X7R2A105K is new and unused, you can buy FK26X7R2A105K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK26X7R2A105K.
| B41821A7107M | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A7107M.pdf | |
| UHN1A222MHD6 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHN1A222MHD6.pdf | |
| VJ1825A560JBAAT4X | 56pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm) | VJ1825A560JBAAT4X.pdf | |
| 10118868-003LF | CARD EDGE CONN | 10118868-003LF.pdf | |
| CCR27.12MYC7B05T1 | 27.12MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 7pF ±0.2% 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount | CCR27.12MYC7B05T1.pdf | |
| 1N5937D G | Zener Diode 33V 1.25W ±1% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5937D G.pdf | |
| LT3460ESC6-1#TRPBF | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.255V 1 Output 180mA (Switch) 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 | LT3460ESC6-1#TRPBF.pdf | |
| VI-B32-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VI-B32-MW-F3.pdf | |
| IMP4-1D0-1E0-1L0-1L0-00-A | IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IMP4-1D0-1E0-1L0-1L0-00-A.pdf | |
| DT020Z-8 | 15V 20W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | DT020Z-8.pdf | |
| CA3106F36-4PF80 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106F36-4PF80.pdf | |
| C-RJFTV5E17021N | Modular Adapter Connector Jack, 8p8c (RJ45) To Jack, 8p8c (RJ45) Cat6a Shielded | C-RJFTV5E17021N.pdf | |
| MTLW-109-06-G-D-135 | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | MTLW-109-06-G-D-135.pdf | |
| 430711-24-0 | 24 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430711-24-0.pdf |