| Manufacturer Part Number: | FK26X7R1H225K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 12342 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK26X7R1H225K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK26X7R1H225K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2.2µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK26X7R1H225K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK26X7R1H225K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK26X7R1H225K is new and unused, you can buy FK26X7R1H225K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK26X7R1H225K.
| CDR31BP101BFZMAT | 100pF 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CDR31BP101BFZMAT.pdf | |
| 944U520K142ABM | 52µF Film Capacitor 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can 3.327" Dia (84.50mm) | 944U520K142ABM.pdf | |
| 219-3-5055-022 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-3-5055-022.pdf | |
| ECC18DRMD-S288 | CONN EDGECARD 36POS .100" | ECC18DRMD-S288.pdf | |
| LQM2HPN1R5MGHL | 1.5µH Shielded Multilayer Inductor 2A 81 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | LQM2HPN1R5MGHL.pdf | |
| 103R-681G | 680nH Unshielded Inductor 435mA 520 mOhm Max 2-SMD | 103R-681G.pdf | |
| SY88902KC | Laser Driver IC 1.25Gbps 1 Channel 4.5 V ~ 5.5 V 10-MSOP | SY88902KC.pdf | |
| AT0402DRD072K26L | RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRD072K26L.pdf | |
| 0026033181 | 18 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.156" (3.96mm) | 0026033181.pdf | |
| 432101-10-0 | 10 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 432101-10-0.pdf | |
| 325033-21-0 | 21 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325033-21-0.pdf | |
| 1781014 | 5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1781014.pdf | |
| 1749340 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1749340.pdf | |
| MNR14E0APJ271 | RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206 | MNR14E0APJ271.pdf | |
| CW00533R00JE73 | RES 33 OHM 6.5W 5% AXIAL | CW00533R00JE73.pdf |