| Manufacturer Part Number: | FK24X7R2E682K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10983 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6800pF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK24X7R2E682K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK24X7R2E682K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6800pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 250V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK24X7R2E682K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK24X7R2E682K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK24X7R2E682K is new and unused, you can buy FK24X7R2E682K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK24X7R2E682K.
| T494D476M025AS | 47µF Molded Tantalum Capacitors 25V 2917 (7343 Metric) 200 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T494D476M025AS.pdf | |
| 51742-10204000AALF | V/T REC POWERBLADE | 51742-10204000AALF.pdf | |
| 8N3DV85EC-0098CDI | VCXO IC 130MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0098CDI.pdf | |
| C8051F127-GQR | 8051 C8051F12x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F127-GQR.pdf | |
| 392550M9416 | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Hook | 392550M9416.pdf | |
| V150B24T150BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | V150B24T150BL3.pdf | |
| ERJ-8RQJ4R7V | RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 | ERJ-8RQJ4R7V.pdf | |
| TV07DZ-25-8P | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07DZ-25-8P.pdf | |
| CIR030-28-11S-F80-VO | CIR 22C 4#12 18#16 SKT RECP WA | CIR030-28-11S-F80-VO.pdf | |
| 1061671000 | Adapter Fiber Optic Connector SC Receptacle To ST Receptacle Panel Mount, Flange (2 Hole) | 1061671000.pdf | |
| 0714393864 | 64 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 0714393864.pdf | |
| 3-647068-6 | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 3-647068-6.pdf | |
| OSTHV123080 | 12 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | OSTHV123080.pdf | |
| CRCW12102K94FKEAHP | RES SMD 2.94K OHM 1% 3/4W 1210 | CRCW12102K94FKEAHP.pdf | |
| PLT0805Z9201LBTS | RES SMD 9.2K OHM 0.01% 1/4W 0805 | PLT0805Z9201LBTS.pdf |