| Manufacturer Part Number: | FK24X7R2E332K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10456 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3300pF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK24X7R2E332K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK24X7R2E332K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3300pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 250V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK24X7R2E332K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK24X7R2E332K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK24X7R2E332K is new and unused, you can buy FK24X7R2E332K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK24X7R2E332K.
| FG14X7R1A685KRT06 | 6.8µF 10V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) | FG14X7R1A685KRT06.pdf | |
| SN74LS629NSR | VCO (Dual) IC 20MHz 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | SN74LS629NSR.pdf | |
| SN65LVDS9637DGKR | 0/2 Receiver LVDS 8-MSOP | SN65LVDS9637DGKR.pdf | |
| LE UW U1A4 01-7Q6R-EBVF68EBZB68-T01 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module Ostar White, Cool Rectangle | LE UW U1A4 01-7Q6R-EBVF68EBZB68-T01.pdf | |
| AC0603FR-071M2L | RES SMD 1.2M OHM 1% 1/10W 0603 | AC0603FR-071M2L.pdf | |
| CA3100E22-21PB15 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E22-21PB15.pdf | |
| 1731100004 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | 1731100004.pdf | |
| SI-50194-F | 1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100 Base-T | SI-50194-F.pdf | |
| FX15S-51P-0.5FC | CONN PLUG 51POS 0.5MM | FX15S-51P-0.5FC.pdf | |
| RCL121812K0FKEK | RES SMD 12K OHM 1W 1812 WIDE | RCL121812K0FKEK.pdf | |
| SFR2500001074FR500 | RES 1.07M OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500001074FR500.pdf |