| Manufacturer Part Number: | FK24X7R2E153K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10084 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.015µF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK24X7R2E153K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK24X7R2E153K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.015µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 250V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK24X7R2E153K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK24X7R2E153K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK24X7R2E153K is new and unused, you can buy FK24X7R2E153K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK24X7R2E153K.
| 199D334X0035A1V1E3 | 0.33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Radial 0.173" Dia (4.40mm) | 199D334X0035A1V1E3.pdf | |
| EEM08DTMS | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | EEM08DTMS.pdf | |
| 520L25IA16M3677 | 16.367667MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 2mA | 520L25IA16M3677.pdf | |
| MLG0603Q33NJ | 33nH Unshielded Multilayer Inductor 100mA 1.7 Ohm Max 0201 (0603 Metric) | MLG0603Q33NJ.pdf | |
| PIC24FV16KM102-I/ML | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24FV16KM102-I/ML.pdf | |
| VI-2WL-IW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-2WL-IW-F2.pdf | |
| S8JX-G05048D | AC/DC CONVERTER 48V 50W | S8JX-G05048D.pdf | |
| CA3106E14SA7PB02A176 | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CA3106E14SA7PB02A176.pdf | |
| CA3102E24-6SX | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E24-6SX.pdf | |
| 10-561809-14S | Circular Connector | 10-561809-14S.pdf | |
| 1602180 | Male Insert Gray 6 Position Solder | 1602180.pdf | |
| TSW-117-08-G-D | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-117-08-G-D.pdf | |
| RCL121828R0FKEK | RES SMD 28 OHM 1W 1812 WIDE | RCL121828R0FKEK.pdf |