| Manufacturer Part Number: | FK24X7R2E103K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 15056 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000pF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK24X7R2E103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK24X7R2E103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 250V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK24X7R2E103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK24X7R2E103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK24X7R2E103K is new and unused, you can buy FK24X7R2E103K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK24X7R2E103K.
| C0805C910G1GACTU | 91pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C910G1GACTU.pdf | |
| TMK063CG1R8CPGF | 1.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | TMK063CG1R8CPGF.pdf | |
| EBA18DCAI | CONN EDGECARD 36POS .125" | EBA18DCAI.pdf | |
| GMM22DRXN | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | GMM22DRXN.pdf | |
| ASTMUPLDE-500.000MHZ-LJ-E | 500MHz LVDS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V 55mA Enable/Disable | ASTMUPLDE-500.000MHZ-LJ-E.pdf | |
| SG-51P 18.0000MC | 18MHz CMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Through Hole 5V 23mA Enable/Disable | SG-51P 18.0000MC.pdf | |
| LTC3624EDD#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 8-WFDFN Exposed Pad | LTC3624EDD#PBF.pdf | |
| REC5-0505SRW/H6/C | CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT | REC5-0505SRW/H6/C.pdf | |
| VE-JWV-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W | VE-JWV-EZ.pdf | |
| MS3471W14-15S | 15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3471W14-15S.pdf | |
| D38999/20MF28BB | CTV 28C 26#20 2#16 SKT RECP | D38999/20MF28BB.pdf | |
| RJHSE706T08 | Jack Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) 90° Angle (Right) Unshielded | RJHSE706T08.pdf | |
| Y11721K47000Q0R | RES SMD 1.47K OHM 1/10W 0805 | Y11721K47000Q0R.pdf |