| Manufacturer Part Number: | FK24X7R2E102K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 14699 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000pF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK24X7R2E102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK24X7R2E102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 250V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK24X7R2E102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK24X7R2E102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK24X7R2E102K is new and unused, you can buy FK24X7R2E102K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK24X7R2E102K.
| SN65C3243PWR | 3/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | SN65C3243PWR.pdf | |
| 72V3642L10PF8 | IC FIFO 1MX72 10NS 120QFP | 72V3642L10PF8.pdf | |
| IS42S32200L-6BLI-TR | IC SDRAM 64M 166MHZ 90BGA | IS42S32200L-6BLI-TR.pdf | |
| VE-J6F-EX | CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W | VE-J6F-EX.pdf | |
| VE-JV3-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VE-JV3-CY-B1.pdf | |
| RC1005F24R9CS | RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 | RC1005F24R9CS.pdf | |
| AIT2-20-4PC | ER 4C 4#12 PIN RECP BOX | AIT2-20-4PC.pdf | |
| D38999/20FF32JC | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20FF32JC.pdf | |
| CRB.M12.GLL.C72GZ | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | CRB.M12.GLL.C72GZ.pdf | |
| 164A11249X | CONN DSUB 37POS F R/A ASSY TIN | 164A11249X.pdf | |
| FI-NX40CL-SH02-7000 | CONN COVER FOR 40POS PLUG | FI-NX40CL-SH02-7000.pdf | |
| 0440680046 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Tin | 0440680046.pdf | |
| 9T04021A2872DAHF3 | RES SMD 28.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 | 9T04021A2872DAHF3.pdf | |
| 9T04021A1581CBHF3 | RES SMD 1.58K OHM 1/16W 0402 | 9T04021A1581CBHF3.pdf |