| Manufacturer Part Number: | FK24X7R2A473K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10918 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK24X7R2A473K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK24X7R2A473K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.047µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK24X7R2A473K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK24X7R2A473K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK24X7R2A473K is new and unused, you can buy FK24X7R2A473K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK24X7R2A473K.
| 159LBB025M2DD | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33.16 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 159LBB025M2DD.pdf | |
| E36D160LPN104TAB7M | 100000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11.6 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D160LPN104TAB7M.pdf | |
| 516-020-000-402 | 20 Position Housing for Non-Gendered Contacts Connector Gray Varies by Contact Rack and Panel | 516-020-000-402.pdf | |
| 1670 | Tip Plug Connector Standard Tip Solderless Red | 1670.pdf | |
| KSA1175LTA | TRANS PNP 50V 0.15A TO-92S | KSA1175LTA.pdf | |
| 5VK3 | FILTER LINE 5A WIRE LEADS | 5VK3.pdf | |
| 5SEE9F45I3N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SEE9F45I3N.pdf | |
| PIC16LC55AT-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SSOP | PIC16LC55AT-04/SS.pdf | |
| Z8F0421HH020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0421HH020EC00TR.pdf | |
| AT49F002-90PC | IC FLASH 2MBIT 90NS 32DIP | AT49F002-90PC.pdf | |
| DEMD9PJK87 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DEMD9PJK87.pdf | |
| 19410142701 | Female Module Gray 14+Ground Position Screw | 19410142701.pdf | |
| 1869703 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.375" (9.53mm) Through Hole | 1869703.pdf | |
| 9T08052A3160FBHFT | RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805 | 9T08052A3160FBHFT.pdf | |
| RN60C9760FRSL | RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C9760FRSL.pdf |